Scanfiber Scantex Enhanced Spall liner

Scantex Enhanced Spall liner

Ikke engang den tykke pansring af en MBT (Main Battle Tank) kan modstå slaget af en RPG (Rocket-Propelled Grenade), der rammer direkte på køretøjet. Ligeledes er en standard spall liner ofte utilstrækkelig i forhold til at reducere mængden af ​​"spalls", der frigives fra det oprindelige panser.

​

På den baggrund har Scanfiber udviklet en forbedret spall liner, der øger niveauet for beskyttelse mod "spalls" som følge af en RPG eller en kraftfuld IED (Improvised Explosive Device). 

​

Scanfibers spall liner-koncept kombinerer både et hårdt og et fleksibelt spall liner-lag. Kombinationen har i en test vist, at antallet af gennemtrængninger i den indre spall liner bliver reduceret med mere end 50 procent, og at spall-vinklen reduceres betydeligt i forhold til vinklen ved traditionel pansring.

​

Vores store produktionsfaciliteter sikrer stabil levering

Hovedkontor​

Scanfiber Composites A/S

​

Niels Bohrs Vej 11

DK-9870 Sindal

Denmark

CVR: 10015626

​

Telefon: +45 98 93 44 33

Mail: info@scanfiber.dk

UK office

Scanfiber Composites UK Ltd

​

Venture House, Arlington Square

Downshire Way, Bracknell

RG12 1WA

United Kingdom

​

Telefon: +44 (0) 1344 887 530

DE office

Scanfiber Composites A/S

​

Heinrich-von-Stephan-Str. 1

40764 Langenfeld,

Germany

​

Telefon: +49 (0) 1607 276 769

certified by:

certified by:

​we are:

member of: