Scanfiber
​Beskyttelse til vands

Scanfiber Composites - beskyttelse til vands

Til søs er det sværere at skjule sig fra fjenden, end det er på landjorden. For at kunne modstå et angreb og redde mandskabets liv skal skibe i konfliktområder derfor pansres med ballistisk beskyttelse.

Ved pansring af skibe og hurtige patruljebåde er lette materialer i stigende grad at foretrække. Moderne skibe og små patruljebåde er nødt til at være hurtige og skal kunne bære store mængder af udstyr. Især under opgradering af eksisterende fartøjer stiller det høje krav til installationerne, fordi skibet oftest ikke er designet til at at bære den ekstra væg.

Med Scanfibers letvægtsbeskyttelsesløsninger er det med et minimum af ekstra vægt muligt at opgradere skibe til et højt beskyttelsesniveau og derved stadig fastholde bæreevne,​​ operationelle radius m.v.

Scanfiber har været involveret i en lang række sømilitære pansringsprojekter, fx:

  • ​Pansring af broen og andre følsomme områder ombord.
  • Pansring af affyringspodier.
  • Beskyttelse af kølesystemer og følsomme systemkomponenter.
  • Beskyttelse af brændstoftanke.
  • Pansring af forskellige områder på hurtige patruljebåde.

Løsningerne til både og skibe er baseret på alle tilgængelige letvægtsmaterialer, herunder stål, for at opfylde de mange typer af krav.

Vores store produktionsfaciliteter sikrer stabil levering

Hovedkontor​

Scanfiber Composites A/S

Niels Bohrs Vej 11

DK-9870 Sindal

Denmark

CVR: 10015626

Telefon: +45 98 93 44 33

Mail: info@scanfiber.dk

UK office

Scanfiber Composites UK Ltd

Venture House, Arlington Square

Downshire Way, Bracknell

RG12 1WA

United Kingdom

Telefon: +44 (0) 1344 887 530

DE office

Scanfiber Composites A/S

Heinrich-von-Stephan-Str. 1

40764 Langenfeld,

Germany

Telefon: +49 (0) 1607 276 769

Hurtig genveje

certified by:

​we are:

member of: